PD چیست و چگونه می توان آن را بدست آورد؟

PD چیست و چگونه می توان آن را بدست آورد؟

  • دسته‌بندی پست:وبلاگ
  • دیدگاه‌های پست:0 دیدگاه

PD چیست ؟

PD که مخفف عبارت Pupillary Distance است، اندازه مابین دو کانون مردمک چشم می‌باشد. این عدد در نسخه‌های چشم پزشکی و اپتومتری، با نشان PD نوشته می‌شود. PD مخفف فاصله کانونی است، فاصله‌ی بین دو مردمک بر اساس واحد میلیمتر.به تصویر زیر دقت کنید تا به روشنی متوجه شوید PD چیست ؟

این دستورالعمل برای این است که اگر پزشک، PD را خالی گذاشت، شما بتوانید با استفاده از آن در منزل، PD کودک خود را اندازه گیری نمایید.

PD چیست و چگونه اندازه گیری می شود

ما به این اندازه‌گیری نیاز داریم به خاطر اینکه این اندازه‌گیری به ما می‌گوید که مرکز اپتیکال هر لنز (عدسی عینک) را کجا قرار دهیم. بنابراین شما می‌توانید با وضوح کامل از پشت لنزها و عدسی‌های طبی ببینید و چشمانتان به درستی و با دقت متمرکز شوند.

به این نکته توجه داشته باشید که برای بزرگسالان PD هرگز تغییر نمی‌کند، اما PD کودکان با رشد سنی‌شان تغییر می‌کند. بنابراین با رشد سنی کودک‌تان هر بار PD باید اندازه‌گیری شود. البته پیشنهاد عینک نارنجی این است که تا جایی که امکان دارد، این اندازه‌گیری توسط پزشک انجام گردد.

نهایتا اگر به هر دلیلی، PD شما توسط پزشک اندازه‌گیری نشد، می‌توانید از این راهنمای اندازه‌گیری PD در منزل استفاده کنید.

چگونه می‌توان PD را اندازه‌گیری کرد؟

فاصله کانونی شما (PD) همان اندازه فاصله بین مردمک‌های چشم شماست. این فاصله مورد نیاز عینک ساز است تا بداند مراکز اپتیکی هر لنز (عدسی) را کجا قرار دهد تا فرزند شما به واسطه‌ی عینک، خوب و واضح ببیند.

برای اندازه‌گیری PD کودکان، لازم است تا دقیقا روبروی صورت کودک خود بنشینید. سپس از او بخواهید یکی از چشم‌های خود را ببندد و با یک چشم، به شما نگاه کند. سپس بالای ابرو، مرکز مردمک چشم او را معلوم کنید. همین کار را برای چشم دیگر نیز انجام دهید. فاصله بین دو نقطه درج شده روی صورت بر اساس میلی‌متر، PD کودک شما خواهد بود.

البته PD انواع مختلفی همچون PD تک دید و دو دید و یا PD دور و نزدیک دارد که در نوشته‌های بعدی به طور مفصل در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

پاسخی بگذارید